Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), — національна проблема охорони здоров’я України. За даними МОЗ в Україні щорічно реєструється близько 400 000 нових випадків сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, сечостатевого мікоплазмозу, генітального кандидозу та трихомонозу.

Проблему ІПСШ не можна відокремлювати від епідемії ВІЛ/СНІД в Україні, оскільки одним з основних шляхів передавання ВІЛ-інфекції є статевий.

ІПСШ, збудниками яких є більше 30 різних бактерій, вірусів та паразитів, поширюються переважно внаслідок сексуальних контактів, як-от вагінальний, анальний, оральний секс.

Деякі ІПСШ можуть передаватися під час шкірного сексуального контакту. Мікроорганізми, що спричиняють ІПСШ, можуть також поширюватися внаслідок переливання продуктів крові та пересадки тканин. Багато ІПСШ, включаючи хламідіоз, гонорею, гепатит В, ВІЛ, ВПЛ, ВПГ-2 і сифіліс, можуть також передаватися від матері дитині під час вагітності та пологів.

Людина може мати ІПСШ без явних симптомів хвороби. Тому термін «інфекція, що передається статевим шляхом» ширше терміна «хвороба, що передається статевим шляхом» (ХПСШ). Загальні симптоми ХПСШ включають вагінальні виділення, виділення із сечівника у чоловіків, генітальні виразки та болі в зоні живота.

З найбільшою захворюваністю пов’язані 8 з більш ніж 30 відомих патогенів, що передаються під час сексуальних контактів. Сьогодні лікують 4 із цих 8 інфекцій, а саме сифіліс, гонорею, хламідіоз і трихомоніаз. Решта — гепатит В, герпес, ВІЛ та ВПЛ — є вірусними і невиліковними інфекціями, але завдяки лікуванню їхній вплив можна зменшити.

За результатами численних досліджень встановлено, що наявність ІПСШ істотно підвищує ризик передавання та інфікування ВІЛ статевим шляхом. Зокрема, передаванню ВІЛ сприяють сифіліс, генітальний герпес, гонорея, хламідіоз, трихомоноз, кандидоз, мікоплазмоз та інші венеричні інфекції. Ерозії та виразки, запалення, пошкодження тканин, що зумовлено ІПСШ, ослаблюють чинники захисту організму від інфікування ВІЛ.

Більше інформації про лікування та профілактику ІПСШ ви знайдете у цьому у розділі.