Вірус Зіка

Європейський Центр з контролю захворюваності

ЗВІТ ПРО ЗАГРОЗУ ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

(за період 15-21 травня 2016 року)

 

Моніторинг глобального спалаху хвороби, яку спричинює вірус Зіка

Впродовж останніх 9 місяців 51 країна повідомила про автохтонні випадки хвороби, яку спричиняє вірус Зіка. 01.02.2016 ВООЗ оголосила, що вірусна інфекція Зіка і пов'язані кластери випадків мікроцефалії та інших неврологічних розладів є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.  В даний час досягнуто наукового консенсусу про те, що вірус Зіка спричиняє випадки мікроцефалії і синдрому Гієна-Барре.

 

Синдром вродженої Зіка та синдрому Гієна-Барре

Станом на 19.05.2016 випадки мікроцефалії та інших вад розвитку плоду, що потенційно пов'язані з інфікуванням вірусом Зіка або викликають таку підозру, були зареєстровані в 8 країнах (Бразилія, Кабо-Верде, Колумбія, Французька Полінезія, Мартиніка, Маршаллові острови, Панама і Пуерто-Ріко). Два випадки, кожен з яких пов'язаний з перебуванням в Бразилії, були виявлені в Словенії та Сполучених Штатах Америки. Один випадок був зареєстрований у мандрівника, що повертався з постраждалих країн до Сполучених Штатів Америки. Ще один випадок був виявлений в Іспанії у мандрівника, що повернувся з подорожі.

У контексті поширення вірусу Зіка, 13 країн і територій по всьому світу повідомили про збільшення кількості випадків синдрому Гієна-Барре (СГБ) та/або лабораторного підтвердження вірусної інфекції Зіка серед випадків СГБ.

Епідеміологічне резюме

Бразилія: Впродовж періоду з жовтня 2015 року по 14.05.2016 у Бразилії зареєстровано 7534 підозрюваних випадків мікроцефалії. Проаналізовано 3332 випадки хвороби,  у 1384 випадках інфікування вірусом Зіка підтверджено, в тому числі 207 - лабораторно. В той же час 2818 випадків були досліджені та відхилені за визначенням.

Серед 7438 передбачуваних випадків мікроцефалії, було зареєстровано 273 випадки внутрішньоутробної або неонатальної смерті. З них 59 випадків мікроцефалії або патології центральної нервової системи було досліджено та підтверджено.

Колумбія: В січні-березні 2016 року Колумбія повідомила про п'ять підтверджених випадків мікроцефалії, пов'язаних з вірусною інфекцією Зіка, 24 випадки були відхилені та 43 випадки ще вивчаються.

 

Завезені випадки в країнах Європи (станом на 19.05.2016 року)

Європейський Центр  з контролю захворюваності зареєстрував 607 випадків серед 18 країн Європейського Союзу, 34 завезених випадки зареєстровано у вагітних жінок. Додатково один підтверджений випадок був оприлюднений після підтвердження діагнозу у лікарні Словенії. Через те, що визначена кількість завезених випадків не базується на будь-якій системі звітності епіднагляду, вказане число не є вичерпно повним.

Зареєстровано 23 випадки не трансмісивної передачі вірусу Зіка, можливо статевим шляхом, в 9 країнах: Аргентина (1), Чилі (1), Франція (5), Італія (1), Нова Зеландія (1), Португалія (в автономній області Мадейра) (1), Перу (1), Канада (1), Сполучені Штати Америки ( 10) і Німеччина (1).

 

Найбільш віддалені від центру регіони і території Європейського Союзу (Станом на 19.05.2016)

Мартиніка: Усього зареєстровано 25 610 підозрілих випадків, що на 1770 випадків більше, ніж тиждень тому. З початку спалаху захворювання зареєстровано два випадки мікроцефалії та один додатковий випадок вроджених вад з підтвердженим діагнозом інфікування вірусом Зіка. Виявлено 20 випадків синдрому Гієна-Барре, серед них 19  були інфіковані вірусом Зіка.

Французька Гвіана: Зареєстровано 6245 підозрілих випадків, що на 485 більше, ніж тиждень тому. Три випадки неврологічних ускладнень було встановлено з моменту спалаху захворювання.

Гваделупа: Зареєстровано 5025 підозрілих випадків, що на 1140 випадків більше, ніж тиждень тому. Один випадок неврологічних ускладнень було встановлено з моменту спалаху захворювання.

Сен-Мартен: Усього зареєстровано 330 підозрілих випадків, що на 65 випадків більше, ніж тиждень тому. Один випадок неврологічних ускладнень було встановлено з моменту спалаху захворювання. Однак, взаємозв’язок з вірусом Зіка встановлено не було.

Оцінка Європейського Центру з контролю захворюваності

На підставі результатів зростаючої кількості досліджень, існує науковий консенсус стосовно  того, що вірус Зіка є причиною мікроцефалії і синдрому Гієна-Барре. У ряді досліджень встановлено випадки внутрішньо маткової інфекції,  симптоматичної Зіка-подібної інфекції у вагітної матері, що проживала в постраждалому регіоні, мікроцефалії з кальцифікацією мозку плоду, а також виявлення вірусу Зіка в амніотичній  та спинномозковій рідині у новонароджених, центральній нервовій системі абортованого плоду, мертвого новонародженого.

На даний час визначається рівень ризику виникнення вад розвитку плоду при інфікуванні вірусом Зіка, але, як і раніше, це значення кінцево поки що не встановлене.

З урахуванням наукового консенсусу щодо доказів несприятливих наслідків  вагітності, пов'язаних з інфікуванням вірусом Зіка, ECDC рекомендує вагітним жінкам відкласти несуттєві поїздки до постраждалих регіонів. Крім того, з метою захисту здоров’я вагітних жінок, чоловікам, які повернулися з постраждалих регіонів, слід рекомендувати  використання презервативу з вагітним партнером до кінця вагітності. Такі профілактичні рекомендації засновані на обмежених даних і будуть переглянуті при надходженні додаткової інформації.