Про інші соцхвороби

Гепатит B

Гепатит B — інфекційне захворювання, що спричиняється вірусом гепатиту B (HBV) та уражує печінку, призводячи до її запалення, яке називається гепатитом.

Вірус гепатиту B впливає на функції печінки відтворюючись в її клітинах, які називаються гепатоцитами. Гепатит B буває гострим (самообмеженим) чи хронічним (довготривалим). Хворі з самообмеженою інфекцію позбавляються її за тижні чи місяці.

Більш ніж 95% людей які були заражені вірусом в дорослому віці пройдуть повне відновлення і розвинуть захисний імунітет від вірусу. Щоправда ця ймовірність падає до 30% для молодших дітей, і лише до 5% для новонароджених що отримали інфекцію від матері при народженні позбавляться від неї. Це населення за життя з ймовірністю 40% помре від цирозу чи гепатоцеллюлярної карциноми. Серед тих хто заражені між роком та сімома, 70% позбудуться інфекції. 

За оцінками, в 2004 у світі було інфіковано 350 мільйонів осіб. Національна те регіональна поширеність коливається від 10% в Азії до менш ніж 0.5% в США та північній Європі. Шляхи зараження включають вертикальну передачу (при народженні), горизонтальну передачу на ранніх роках життя (укуси, поранення та санітарні звички) та горизонтальну передачу у дорослому віці (статеві контакти, внутрішньовенне вживання препаратів).

Вакцинація

Гепатит С

Гепатит С — це інфекційне захворювання, яке спричинює вірус гепатиту С (HCV) і уражає в основному печінку людей. Інфекція часто перебігає безсимптомно, але хронічна інфекція призводить до утворення фіброзу в печінці і в кінцевому результаті до цирозу, чи раку печінки (гепатокарциноми). Зараження відбувається парентерально, від прямого попадання вірусу з крові у кров, під час внутрішньовенного вживання наркотиків, чи при переливанні крові, внаслідок погано стерилізованого медичного обладнання. Вірус зберігається в печінці у близько 85% інфікованих. Стандартно гепатит С лікують за допомогою довготривалої комбінованої противірусної терапії, і 50-80% людей, що проходять таке лікування, видужують.

За деякими оцінками, 130–170 мільйонів людей у світі інфіковані гепатитом C.

Гепатит C часто не має симптомів, але хронічна інфекція може викликати фіброз печінки, а за кілька років — цироз. При прогресуванні цирозу виникає печінкова недостатність, може розвиватися цироз-рак печінки. Через розширення вен стравоходу та шлунку може виникнути смертельна кровотеча.
Пегільований інтерферон та рибавірин — стандартні ліки від HCV. Хворі на цироз чи рак печінки потребують трансплантації печінки, але, зазвичай, після трансплантації вірус повертається

Що таке інфекції, що передаються статевим шляхом, і як вони передаються?

ІПСШ, збудниками яких є більше 30 різних бактерій, вірусів та паразитів, поширюються переважно при сексуальних контактах, включаючи вагінальний, анальний і оральний секс.

Деякі ІПСШ можуть передаватися при шкірному сексуальному контакті. Мікроорганізми, що викликають ІПСШ, можуть також поширюватися при переливанні продуктів крові та пересадці тканин. Багато ІПСШ, включаючи хламідіоз, гонорею, гепатит В, ВІЛ, ВПЛ, ВПГ-2 і сифіліс, можуть також передаватися від матері дитині під час вагітності та пологів.

Людина може мати ІПСШ без явних симптомів хвороби. Тому термін «інфекція, що передається статевим шляхом» ширше терміна «хвороба, що передається статевим шляхом» (ХПСШ). Загальні симптоми ХПСШ включають вагінальні виділення, виділення з сечівника у чоловіків, генітальні виразки і болі в області живота.

З найбільшою захворюваністю пов'язані 8 з більш ніж 30 відомих патогенів, що передаються при сексуальних контактах. В даний час лікуються 4 з цих 8 інфекцій, а саме сифіліс, гонорея, хламідіоз і трихомоніаз. Інші 4 інфекції, такі як гепатит В, герпес, ВІЛ та ВПЛ, є вірусними і не лікуються, але завдяки лікуванню їх вплив можна зменшити.

Лікування ІПСШ

В даний час є ефективне лікування деяких ІПСШ.

Три бактеріальні ІПСШ (хламідіоз, гонорея і сифіліс) і одна паразитична ІПСШ (трихомоніаз), як правило, виліковні за допомогою наявних ефективних однодозових схем антибіотиків.
Відносно герпесу та ВІЛ найефективнішими з наявних медикаментів є антиретровірусні препарати, які можуть пом'якшувати перебіг хвороби, хоча вони і не лікують хворобу.
Відносно гепатиту В є імуномодулятори (інтерферон) і антиретровірусні препарати, які допомагають боротися з вірусом і уповільнюють руйнування печінки.
Стійкість ІПСШ, зокрема гонореї, до антибіотиків за останні роки швидко зросла, обмеживши варіанти лікування. Виникнення зниженою чутливості гонореї до лікарської терапії «останньої лінії» (оральним і ін'єкційним цефалоспоринів) поряд зі стійкістю до протимікробних препаратів, вже дається взнаки по відношенню до пеніцилінів, сульфаміди, тетрациклінів, хінолонів та макролідів, призвело до того, що гонококи став мікроорганізмом з множинною лікарською стійкістю. Стійкість інших ІПСШ до протимікробних препаратів, хоч і не так широко поширена, також існує, що робить критично важливими профілактику та негайне лікування.

Вакцини та інші біомедичні заходи

Проти двох ІПСШ гепатиту В і вірусу папіломи людини (ВПЛ) існують безпечні та ефективні вакцини. Ці вакцини є великим досягненням в галузі профілактики ІПСШ. Вакцина проти гепатиту В включена в програми дитячої імунізації в 93% країн, і завдяки їй, за оцінками, вже попереджено 1,3 мільйона випадків смерті від хронічної хвороби печінки і раку.

Вакцина проти ВПЛ доступна в якості складової частини програм регулярної імунізації в 45 країнах, більшість з яких є країнами з високим і середнім рівнем доходу. Протягом найближчого десятиліття вакцина проти ВПЛ може запобігти більше 4 мільйонів випадків смерті жінок в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, де відбувається більшість випадків захворювання на рак шийки матки, за умови, що буде досягнутий 70% охоплення вакцинацією.

У дослідницьких розробках вакцин проти герпесу та ВІЛ досягнуті деякі успіхи, хоча прийнятних кандидатних вакцин проти цих інфекцій поки не з'явилося. Вакцини проти хламідіозу, гонореї, сифілісу та трихомоніазу знаходяться на ранніх стадіях розробки.